Biofeedback, czyli jak być trenerem dla swojego mózgu

Biofeedback - fale mózgoweBiofeedback, czyli jak być trenerem dla swojego mózgu

Nasz mózg to niezwykle złożony i skomplikowany organ, bez którego nie moglibyśmy żyć. W dalszym ciągu, pomimo rozwoju medycyny i nauk z dziedziny psychologii, naukowcy nie są w stanie w 100% poznać naszego ludzkiego komputera zamkniętego w skrzynce z czaszki.

Słyszy się także, że pospolity człowiek wykorzystuje w trakcie swojego życia jedynie 20% umiejętności, jakie daje mu mózg.

Jest to sprawa niebywała i trudno to sobie wyobrazić, gdyż uważamy się za panów planety Ziemia, za stworzenia najinteligentniejsze i najmądrzejsze, zdolne do stworzenia nawet czegoś takiego jak sztuczna inteligencja. Nauka idzie jednak na przód i badacze wymyślają coraz to nowe metody zgłębiania wiedzy o mózgu oraz o jego możliwościach.

Biofeedback

W ten sposób powstał biofeedback. Zanim jednak wyjaśnione zostanie to pojęcia, posłużmy się metaforą i porównajmy mózg do radia. Podobnie, jak w przypadku radia, mózg działa na falach, zwanych w tym przypadku falami mózgowymi. Jeśli w radiu chcemy posłuchać skocznych piosenek, wówczas należy poszukać takie stacji, która lubuje się w emitowaniu muzyki tanecznej, czy klubowej. Jeśli z kolei znudzi nam się taka muzyka i poczujemy się zmęczeni oraz senni, poszukamy stacji z utworami klasycznymi, spokojnymi i wyciszającymi. Zmienimy więc częstotliwość, na której w danej chwili pracuje radio i poszukamy częstotliwości, która lepiej pasuje do naszych aktualnych preferencji.

Podobnie rzecz ma się z sytuacjami, kiedy chcemy się czegoś nauczyć i potrzebujemy dźwięków wspomagających działanie twórcze, czy kiedy potrzeba nam informacji i szukamy stacji, w której często nadawane są rzetelne informacje z kraju i ze świata. W bardzo podobny sposób działa nasz mózg, który emituje różne rodzaje fal. Są to fale gamma, beta, alfa, theta oraz delta. Każda z nich pojawia się w innych momentach naszego dnia, w czasie wykonywania innych czynności. Może się jednak zdarzyć tak, że w danej chwili potrzebujemy się na przykład bardzo skoncentrować. Często bywa jednak tak, że nasz mózg wytwarza akurat takie fale, w których ta koncentracja jest zakłócana i przebiega znacznie gorzej niż w przypadku emitowania fal innego rodzaju.

Wówczas wskazane jest, aby pomóc mózgowi osiągnąć pożądany stan i "przestroić" go na odpowiednie fale i sposób działania. Bez odpowiedniej wiedzy nie jesteśmy w stanie tego jednak zrobić. Nie poradzimy sobie bez pomocy w postaci informacji na wzór: tak, teraz jesteś na dobrej drodze do pojawienia się odpowiednich fal, kontynuuj to, co robisz. I tutaj nieocenioną pomocą jest biofeedback właśnie.

Fale mózgowe

Fale gamma są falami charakterystycznymi dla naszych działań motorycznych, czyli ruchowych i pojawiają się wtedy, gdy jesteśmy zajęci działaniem. Są to fale o częstotliwości powyżej 30 Hz, najczęściej osiągając częstotliwość na poziomie 40 Hz. Fale beta z kolei, które pojawiają się na o wiele niższej częstotliwości - od około 12 do 28 Hz - przeważają podczas naszej codzienności i działań typowych dla każdego dnia. Fale alfa, czyli częstotliwość działania mózgu na poziomie około 10 Hz, towarzyszy nam w chwilach relaksu i odpoczynku, zwłaszcza kiedy leżymy z zamkniętymi oczami i jesteśmy gotowi zasnąć oraz pojawiają się także tuż po przebudzeniu. Co ciekawe, fale te są odpowiedzialne za bardzo szybkie przyswajanie wiedzy, stąd często są wykorzystywane przez trenerów szybkiego uczenia się. Czwartym rodzajem fal są fale theta. Są to fale o bardzo niskiej częstotliwości spadającej nawet do 4 Hz. Towarzyszą one przede wszystkim stanom hipnozy czy transu, mogą pojawić się u osób bardzo wprawionych w medytację. Jeśli nasz mózg emituje fale na poziomie tej częstotliwości, związki logiczne toku myślowego zdają się zanikać, co można porównać do snu, w czasie którego historie senne pozbawione są logiki i szybko przeskakują z jednego tematu na drugi. Ostatnim rodzajem fal mózgowych są fale o bardzo wysokiej amplitudzie, pojawiające się przy częstotliwości od około 0, 5 Hz. Fale te można zaobserwować w fazach najgłębszego snu.

Biofeedback, czyli tak naprawdę metoda terapeutyczna, wykorzystuje wiedzę o falach mózgowych oraz o aktualnym stanie mózgu pacjenta i działa dzięki informacji płynącej EEG, czyli z elektroencefalografu - maszyny rejestrującej fale mózgowe osoby badanej. Dzięki diodom rejestrującym aktywność mózgu, przyczepionym do czaszki i uszu pacjenta, terapeuta śledzi na monitorze komputera aktualny stan osoby badanej za pomocą wykresu fal mózgowych. Na drugim ekranie, będącym w zasięgu wzroku osoby badanej, emitowana jest specjalna gra, w której pacjent pełni rolę gracza. Może to być na przykład duża beczka, którą należy podnieść jak najwyżej. Co istotne, do wykonania zadania wykorzystujemy jedynie nasz mózg. Przez stopień naszej koncentracji beczka może albo się wznosić, co skutkuje zdobywaniem punktów przez gracza, albo padać co oznacza przegrywanie w grze. Poprzez obserwację swoich własnych poczynań na monitorze z grą i śledzenie tego, czy aktualne działania prowadzą do wygranej czy przegranej, osoba badana jest w stanie kontrolować to, na jakich falach działa aktualnie jej mózg. Wykorzystując tematykę nagrody i nagradzania, mózg uczy się przy jakim stanie skupienia i koncentracji osiąga stan emitowania określonych fal. Jest kwintesencja biofeedbacku, czyli metody wykorzystującej sprzężenie zwrotne.

Metoda ta jest wykorzystywana szczególnie w przypadku zaburzeń neurologicznych, problemów z koncentracją uwagi i zaburzeń pamięci. Można z niej także korzystać w przypadkach takich zaburzeń jak ADD oraz ADHD i bulimia.

Ocena: 5.0

Komentarze