Cechy charakteru przydatne w związku

Cechy charakteru w związkuKobieta powinna być czuła, wrażliwa, troskliwa, odpowiedzialna, dobra. Mężczyzna z kolei musi się być zaradny życiowo, zabawny ale i czuły. Każdy z nas ma inną wizję partnera idealne, ceni u ludzi inne cechy. Nie mniej jednak, wyróżnić można kilka cech, które są wyjątkowo pożądane u przyszłych partnerów życiowych.

Najbardziej cenione cechy charakteru w związku

U drugiej osoby cenimy wiele cech, nieco inne są pożądane u kobiet, nieco inne u mężczyzn. Warto jednak przyjrzeć się liście 10 cech charakteru, które są wyjątkowo cenione u drugiej połówki, które pomogą nam stworzyć związek na całe życie.

1. Życiowa zaradność
Zaradność życiowa jest cechą bardzo pożądaną u przyszłych żon i mężów. Planując z kimś przyszłość, chcemy związać się z osobą zaradną, niezależną, która potrafi poradzić sobie w życiu sama, ale razem będziemy mogli nawzajem się wspierać i pomagać sobie. Związek opiera się właśnie o wzajemną pomoc i wsparcie, pozwala na realizowanie się z drugą osobą oraz daje możliwość czerpania z wiedzy i doświadczenia ukochanej czy ukochanego. Zaradność to także przedsiębiorczość, umiejętność takiego planowania życia swojego i bliskiej osoby, która pozwoli na jak najlepsze korzystanie z niego. U drugiej osoby cenimy również obrotność, spryt oraz pomysłowość w działaniu i myśleniu. Pragniemy, by osoba, z która żyjemy była kreatywna, otwarta i przejawiała inicjatywę.

2. Odpowiedzialność
Związek pragniemy stworzyć z osobą odpowiedzialną, która poważnie podchodzi do życia i planuje z nami wspólną przyszłość. W związku należy być bowiem odpowiedzialnym za siebie ale i za drugą osobę. W przyszłości, gdy pojawią się dzieci, rodzice są odpowiedzialni również za nie. Odpowiedzialność u drugiej osoby jest ceniona, ponieważ pragniemy być z kimś, kto się nami opiekuje i troszczy się o nas.

3. Cierpliwość
W związku ważna jest również cierpliwość, zwłaszcza na początkowym jego etapie oraz w momencie "docierania się" partnerów. Osoba cierpliwa o wiele łatwiej zaakceptuje wady i przyzwyczajenia partnera oraz będzie potrafiła wybrnąć z pierwszych kłótni. Nie da się ukryć: pierwsze sprzeczki między partnerami, zwłaszcza krótko po wspólnym zamieszkaniu, mogą okazać się niebezpieczne dla każdego nowego związku. Cierpliwość pozwala nam tolerować wady partnera oraz wybaczać. Nie da się ukryć, że przyda się w każdym związku. Bycie w relacji z drugą osobą to ciągła praca, także nad sobą.

4. Tolerancyjność i umiejętność akceptacji drugiej osoby
W każdym związku niezbędnie istotne jest wzajemne akceptowanie się partnerów wraz z posiadanymi wadami i przywarami. Cecha ta nierozerwalnie łączy się z poprzednio opisywaną cierpliwością. Jeśli będziemy umieli akceptować drugą osobę, jej cechy charakteru, przyzwyczajenia, wady i błędy, z pewnością uda się nam stworzyć silny i dojrzały związek.

5. Umiejętność pójścia na kompromis
Związek to kompromisy, na które przychodzi nam iść praktycznie każdego dnia. Kompromis czyli osiąganie konsensusu poprzez wzajemne ustępstwa jest sztuką, zwłaszcza dla kogoś, kto do tej pory żył samodzielnie i nie musiał z nikim konsultować swoich decyzji. Jaki kolor ścian wybrać, gdzie jechać na wakacje, na co wydać premię w pracy? Takie wybory stają przez każdą z par i wymagają pójścia na kompromis. Dokonywanie wspólnego wyboru jest niezmiernie istotne w każdym związku, należy bowiem brać pod uwagę odczucia i potrzeby jednej i drugiej osoby, co idzie w parze z wzajemnym szacunkiem.

6. Zaufanie wobec drugiej osoby
Nie da się zbudować związku bez zaufania. Zdolność obdarzania drugiego człowiek zaufaniem jest podstawą każdej relacji międzyludzkiej, w tym związków romantycznych. Aby być w związku szczęśliwym i dać szczęście drugiej osobie musimy być z partnerem szczerzy, ufać mu, być wobec niego lojalni i wyrozumiali. Nie da się zbudować związku, gdy nie ufamy drugiej osobie, gdy nie jesteśmy jej w stanie zawierzyć. Nie da się ukryć, że wiele sytuacji w związku może sprawić, że zaufanie zostanie nadszarpnięte, np. gdy partner nas okłamie lub, co gorsza, zdradzi. Wtedy musimy się zastanowić, czy możliwe jest odbudowanie zaufania i przeformowania relacji.

7. Opiekuńczość i troskliwość
Chętnie wiążemy się z osobami, które są z natury troskliwe i opiekuńcze, obchodzi je los drugiego człowieka i są wrażliwe na ludzka krzywdę. Chcemy, aby nasz partner opiekował się nami, był wobec nas ciepły, czuły i troskliwy. Pozwala nam to czuć się w relacji bezpiecznie, mając kogoś, kto nam pomoże, gdy będziemy tej pomocy potrzebować.

8. Gotowość do poświęceń
Związek to także gotowość to poświęceń, czasem mniejszych, czasem większych. Bywa i tak, że decydując się na dany związek, będziemy musieli coś poświecić: może okazać się konieczna zmiana miejsca zamieszkania, pracy, remont mieszkania. Dla wielu osób takie zmiany mogą być zbyt drastyczne, inni decydują się na nie w imię miłości. Poświecenia czekają na nas praktycznie każdego dnia: poświęcamy drugiej osobie nasz czas i siebie, a w zamian otrzymujemy prawdziwe i szczere uczucie.

9. Dojrzałość emocjonalna
Nie chcemy wiązać się z osobami niedojrzałymi, zbyt beztroskimi, które w wyjątkowo swobodny sposób podchodzą do życia. Naszym celem zazwyczaj jest stworzenie trwałego związku na całe życie, który da nam poczucie bezpieczeństwa i życiowej stabilizacji. U drugiej osoby cenimy więc dojrzałość emocjonalną, czyli rozsądek w podejmowaniu decyzji, dotyczących relacji interpersonalnych. Osoba taka nie podejmuje decyzji pochopnie, jest rozważna i odpowiedzialnie podchodzi do życia. Związek również traktuje poważnie, czyni plany na przyszłość.

10. Empatia
U drugiej osoby ceniona jest także empatia, czyli umiejętność wczuwania się w stany emocjonalne drugiej osoby. W związku pomaga nam w zrozumieniu co i dlaczego czuje partner, co jest przydatne zwłaszcza w czasie sprzeczek - ale nie tylko.

Empatia ułatwia również uważne słuchanie drugiej osoby, nie ocenianie jej. Przydaje się w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń, np. choroby czy śmierci kogoś z rodziny ukochanej/ukochanego.

Jakich cech nie tolerujemy u drugiej osoby?

Poza listą cech pożądanych u naszej drugiej połówki wyróżnić można również szereg cech, które nie pociągają nas u drugiej osoby, unikamy ludzi, którzy je posiadają. Należą do nich z pewnością egocentryzm i egoizm, czyli nadmierne skupianie się na sobie oraz pomijanie uczuć i potrzeb innych osób. Niemile widziana jest również nadmierna impulsywność i skłonność do agresji. Z takim człowiekiem życie jest nieprzewidywalne ale i niebezpieczne. Nigdy bowiem nie wiemy, jak zachowa się ukochana/y w danej sytuacji. Niepożądany jest również despotyzm i skłonność do tyranii. Bycie z taką osobą jest bliskie wejściu z związek toksyczny, który zamiast nas uskrzydlać sprawia, że dusimy się w relacji, ogranicza nas ona, nie pozwala być w pełni sobą. Osoba despotyczna może posuwać się do szantażu emocjonalnego oraz wykazywać tendencję do silnej zazdrości i zaborczości. Trwałego i satysfakcjonującego związku nie stworzymy również z osobą obłudną i snobistyczną. Taki człowiek nie liczy się z uczuciami innych ale i daleko mu do szczerej postawy, która jest niezmiernie istotna w każdym związku.

Nie oszukujmy się, raczej nie uda się nam znaleźć osoby, która będzie reprezentowała same dobre cechy. Każdy z nas składa się z zalet i wad, z zalet jest dumny, a wady stanowią dla niego motywację do pozytywnych zmian. Warto jednak poszukiwać na partnera życiowego osoby, która posiada cechy wymienione w powyższej liście. Pozwoli nam to stworzyć relację z osobą świadomą odpowiedzialności za związek.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze

Ewe
Zastanawia mnie wysoka pozycja zaradnosci. Przecież jak ktoś jest zaradny i kreatywny to w czasie wolnym, który mu zostanie ogarnie sobie kogoś na boku.
Psycholożka
Nie ma sensu, aby szukać do związku osoby, która ma pożądane przez nas cechy. Można je zmienić i mamy na to wpływ. Więcej na ten temat przeczytałam tutaj: https://perso.in/blog/cechy-charakteru/