Jak dbać o cerę mieszaną?

Maski algoweJak dbać o cerę mieszaną?

Jeśli znamy swój typ cery, jesteśmy w stanie dbać o nią w sposób prawidłowy. Inne kosmetyki mają przeznaczenie do cery normalnej, inne do cery mieszanej.

Rodzaj naszej cery zależy od wielu czynników: naszych genów, środowiska, płci, stanu zdrowi, czy trybu życia.

Jak rozpoznać swój typ cery?

Wbrew pozorom rozpoznanie własnego typu cery, nie jest trudne. A pomoże w prawidłowym dobraniu kosmetyków oraz właściwej pielęgnacji. Jest to istotne, bo dzięki temu, nasza cera będzie zdrowa i odżywiona, a my przez długie lata będziemy się cieszyć młodym wyglądem.

By rozpoznać swój typ cery, należy umyć całą twarz beztłuszczowym płynem. Po kilkunastu minutach trzeba przyłożyć do całej twarzy chusteczkę. Jeśli odbiła się tylko strefa T znaczy, że masz cerę mieszaną. Gdy na chusteczce widać tłusty ślad masz cerę tłustą. Łuszczenie skóry oznacza cerę suchą, a podrażnienie i zaczerwienie - cerę wrażliwą. Brak jakichkolwiek z wyżej wymienionych oznak jest jednoznaczne z posiadaniem cery normalnej.

Trudna pielęgnacja cery mieszanej (?)

Cera mieszana jest powszechnie uznawana za najtrudniejszą w pielęgnacji. Nie jest łatwa, to fakt, ale też nie jest okropnie trudna. Należy wybrać właściwe do tego typu cery kosmetyki. Nie osiągniemy dobrych efektów używając produktów wybranych „na oko”, bądź tych zachwalanych przez przyjaciółkę. Należy tutaj sugerować się tylko i wyłącznie kwestią indywidualną. Można też skorzystać z porad profesjonalnej kosmetyczki, która oceni naszą cerę i poradzi, jakie kosmetyki będą dla nas najlepsze.

Kwestią istotną przy cerze mieszanej jest jej prawidłowe oczyszczanie. Choć wiele z nas odruchowo sięga po wodę z mydłem, przy tej cerze, nie jest to najlepsze rozwiązanie, może to bowiem prowadzić do jej wysuszenia. Lepszy efekt da stosowanie toniku ( oczywiście bezalkoholowego ), bądź mleczka do oczyszczania. Skuteczne też będą żele, które z powodzeniem zastąpią zwykłe mydło.

Lekkie maski i kremy to kolejny etap pielęgnacji naszej cery. Ta mieszana też potrzebuje nawilżenia, ale produkty nie mogą być zbyt ciężkie i oleiste. Właśnie te lekkie pozwolą na utrzymanie cery w dobrej kondycji, gdyż uregulują prace gruczołów łojowych i zmatują skórę. Maseczka nakłada 1-2 razy w tygodniu na pewno pomoże. W drogeriach dostępne są serie kosmetyków do różnych typów cer, także tej mieszanej, zatem sięgajmy tylko po nie.

Co z makijażem?

Make up nakładamy niezależnie od typu cery, ale ważne jakich kosmetyków używamy. Podkład przy cerze mieszanej powinien być matujące, czym ograniczy świece się naszej skóry, ale jednocześnie nawilży, ale zanadto nie wysuszy. Można też używać pudrów matujących, które będą równie skuteczne. W każdej kosmetyczce powinny znaleźć się bibułki matujące. Pozwolą one na szybkie zebranie nadmiaru sebum ze strefy T w ciągu dnia. Do samego demakijażu najlepiej używać płynu micelarnego - jest skuteczniejszy niż mleczka, a zarazem dokładniejszy. Trzeba pamiętać o regularnym myciu pędzli, najlepiej specjalnym płyn antybakteryjnym.

Czego unikać?

Nasza cera w pielęgnacji nie będzie wymagała specjalnych zabiegów, o ile zastosujemy się do kilku prostych wskazówek:

  • nie wolno do mycia twarzy używać wody z mydłem,
  • kosmetyki do pielęgnacji nie mogą zawierać alkoholu,
  • do opalania używaj kosmetyków z filtrem,
  • tłuste kosmetyki wyrzuć,
  • unikaj przebywania w pomieszczeniach suchych,
  • ogranicz ostre przyprawy i soli.

Każda cera jest piękna. Należy o nią tylko w prawidłowy sposób dbać, by cieszyć się zdrową i czystą skórą twarzy. W końcu nasza twarz, to nasza wizytówka, prawda? Dobranie odpowiedniej linii kosmetyków pozwoli na idealną pielęgnację oraz zachowanie młodego wyglądu na długi czas.