Jak dbać o układ moczowo - płciowy?

Układ moczowo-płciowyUkład moczowo-płciowy składa się z narządów moczowych i płciowych. Narządy te są traktowane są jako jedna całość ze względu na podobną lokalizacje, a także pochodzenie ze wspólnego zawiązka.

Do zadań układu moczowego należy produkowanie i wydalanie moczu na zewnątrz organizmu, a także oczyszczanie krwi ze szkodliwych dla człowieka związków powstałych w procesie przemiany materii.

Natomiast funkcją układu płciowego jest zapewnienie potomstwa, a tym samym zachowanie gatunku. Niestety zakażenia dróg moczowo-płciowych stanowią ogromny i niebezpieczny problem ze względu na ich wpływ na patologię rozrodu człowieka. Jak zatem ustrzec się infekcji układu moczowo-płciowego?

Higiena, higiena i jeszcze raz higiena

Dbanie o higienę jest pierwszym krokiem do zachowania prawidłowych funkcji układu moczowo-płciowego. Na co należy zwrócić uwagę? Jest kilka podstawowych zasad, które są znane przez większość z nas, ale niekoniecznie stosowane w życiu codzienny. Pierwszą rzeczą jest regularne korzystanie z toalety. Wstrzymywanie moczu uciska pęcherz, co może doprowadzić do różnego rodzaju infekcji. Przy dbaniu o higienę intymną warto zadbać o środki czystości z jakich korzystamy. Co należy przez to rozumieć? Rezygnację z mydeł w kostce, które są źródłem licznych bakterii, a wymienienie je na specjalistyczne mydła w płynie przeznaczone do higieny intymnej. Ponadto po każdej wizycie na basenie lub nad jeziorem dla własnego bezpieczeństwa powinno się wziąć prysznic, ponieważ nigdy nie jesteśmy pewni stanu czystości wód.

Oczyszczanie organizmu

Przy dbaniu o układ moczowo-płciowy nie należy zapominać o odpowiedniej diecie. Przede wszystkim nie można spożywać produktów, które „irytują” pęcherz. Jeśli masz nadreaktywny lub wrażliwy pęcherz, unikaj gazowanych i zawierających kofeinę napojów, a także alkoholu, którego toksyczne działanie wpływa na układ moczowy. Odpowiednia dieta wiąże się także z oczyszczaniem organizmu. Warto zastosować w tym przypadku oczyszczanie naturalne poprzez użycie moczopędnych surowców, takich jak lubczyk, jałowiec, korzeń pietruszki, skrzyp, ziele fiołka. Większa ilość płynów w drogach moczowych zapewnia usuwanie większej ilości szkodliwych dla organizmu substancji. Nie można zapomnieć też o regularnym piciu wody, która zapewnia prawidłowy skład moczu.

Regularne wizyty u lekarza

Odpowiednia praca układu moczowo-płciowego wymaga również regularnej opieki lekarza. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów związanych z układem moczowym i płciowym należy natychmiastowo zgłosić się do specjalisty - w tym przypadku urologa. Wizyty u urologa często wzbudzają niechęć pacjentów, jednak zbyt długie wstrzymywanie odwiedzin u lekarza wpływa na powielenie konsekwencji wypływających z infekcji dróg moczowo-płciowych.

Autor: www.adammichalski.pl.