Jak kocha neurotyk?

NeurotykNeurotyzm jest cechą, której pewien poziom ma każdy z nas. O byciu neurotykiem możemy jednak mówić dopiero, gdy poziom neurotyzmu jest na tyle wysoki, by utrudnić nam normalne funkcjonowanie. Kim jest neurotyk, jak kocha i jak z nim żyć na co dzień?

Kim jest neurotyk?

Neurotyk to osoba, u której poziom lęku jest wyższy niż przeciętnie. Oznacza to, że osoba taka stale się czymś zamartwia, jest zaniepokojona bez wyraźnego powodu. Z racji tego, że neurotyzm jest przeciwstawnym biegunem to równowagi emocjonalnej, cecha ta wiąże się też z huśtawką emocjonalną, czyli łatwym przechodzeniem z jednego nastroju w drugi. Neurotyk jest człowiekiem drażliwym, łatwo wpada w złość, gniew, znacznie łatwiej doświadcza negatywnych stanów emocjonalnych niż pozytywnych.

Skąd się bierze podwyższony poziom neurotyzmu? Przyczyn jest co najmniej kilka, eksperci uważają, że nie bez znaczenia są czynniki biologiczne i fizjologiczne, w tym określona budowa układu nerwowego. Co ciekawe bardzo istotne są także czynniki psychologiczne, np. narażenie na stres, jak również środowiskowe, np. wychowywanie się w środowisku osób drażliwych, nerwowych.

Neurotyzm sam w sobie nie jest jednak zaburzeniem ani chorobą, jest po prostu cechą naszej osobowości, nie wymaga więc leczenia. W wielu sytuacjach jednak możliwe i wskazane jest skorzystanie z fachowej pomocy, w tym konsultacji psychologicznych.

Jak kochają neurotycy? - neurotyk w związku

Czy neurotyk może wchodzić w związki? Oczywiście, choć dla wielu miłość neurotyczna nie jest miłością ale jedynie neurotyczną potrzebą miłości, można w niej dostrzec rozpaczliwą potrzebę kochania kogoś, obdarzenia uczuciem. Ma ona kilka cech. Po pierwsze, jest sposobem ukojenia lęku na zasadzie: skoro kocham, to się nie boję. Neurotyk w ten sposób próbuje zapanować nad lękiem, który go ogarnia. Niestety, neurotyk ma problemy z tym, aby uwierzyć w miłość odwzajemnioną. Zwykle żąda dowodów miłości oraz może posunąć się do szantażu. Bywa, że trwanie neurotyka w związku przypomina bycie z kimś dla samego bycia z lęku przed byciem samemu. Co ciekawe, dla neurotyka lęk jest silniejszy niż upokorzenia, związane z trwaniem w toksycznym nawet związku. Neurotyk panicznie boi się samotności, dlatego zrobi wszystko, by utrzymać drugą osobę przy sobie. Jest wrażliwy na wszystkie objawy odrzucenia, podejrzliwy, wiele symptomów traktuje jako objawy zdrady.

Neurotyczną postawę w związku charakteryzuje także zmienność uczuć: neurotyk jest drażliwy, szybko zmienia swoją postawę wobec drugiej osoby. Złość pojawić się może u osób neurotycznych zwykle w sytuacji, gdy związek nie zaspokaja jego potrzeb. Neurotyk żąda od swojej drugiej połówki całkowitego poświecenia, reaguje negatywnie na wszelkie próby realizowania swoich pasji czy spotykania się ze znajomymi bez niego. Lekceważy on pragnienia i uczucia drugiej strony, skupiony jest jedynie na własnych pragnieniach.

Historia Darii, lat 32: "Gdy poznałam Marcina miałam 30 lat, a za sobą kilka nieudanych związków i przelotnych znajomości. natknęłam się na jego profil na jednym portalu randkowym i odważyłam się napisać. Po wielu godzinach telefonicznych dyskusji, padła propozycja spotkania. Mieszkał w pobliskim mieście, umówiliśmy się na kawę, przyjechał, rozmawialiśmy i zaiskrzyło. Zaczęliśmy się spotykać, urzekła mnie jego dobroć, zaradność i troskliwość. Wszystkim się przejmował ale i na wszystko znajdował sposób. Było nam razem dobrze ale… właśnie. Moja siostra jest samotną matką, dużo jej pomagam. Po pewnym czasie Marcin zaczął być o nią zazdrosny. Mówił, że mnie kocha ale jednocześnie czynił mi wyrzuty. Moja znajoma ze szkoły jest psychologiem, poradziłam się jej - Marcin może być neurotykiem - stwierdziła Ilona, a gdy opowiedziałam jej o moich niedoszłych teściach (rodzice Marcina już nie żyją), tylko potwierdziłam jej słowa. Jego mama i tata byli osobami zapracowanymi, mieli własną firmę. mało czasu poświęcali synowi, Marcin musiał zabiegać o ich miłość. Zaczynałam rozumieć jego emocje oraz zazdrość. Przyznał się, że boi się mnie stracić ale jednocześnie nie potrafi okazać mi miłości. Koleżanka poleciła mi dobrego terapeutę. Choć neurotyzm sam w sobie nie jest chorobą, spotkania pomagają mojemu ukochanemu przezwyciężyć lęk, który steruje jego życiem".

Jak żyć z neurotykiem?

Miłość neurotyczna jest zaborcza, zmienna, trudna, jak w przypadku związku Darii i Marcina ale… neurotykowi również należy się zainteresowanie oraz zaufanie. Ucz swojego partnera żartować z własnych słabostek i uświadamiaj o odpowiedzialności za swoje decyzje. Poświęćcie czas na wspólne realizowanie pasji Twoich oraz drugiej osoby. Pomagaj swojemu w budowaniu pozytywnego obrazu własnej osoby, uświadamiaj jemu/jej jakie ma mocne strony, ucz wyrozumiałości dla samego siebie.

Związek z neurotykiem nie należy do najłatwiejszych ale i miłość neurotyka nie jest prosta. To skomplikowane i okupione lękiem uczucie, oparte na paradoksach. Z jednej strony neurotyk chce i potrzebuje kochać, nie wyobraża sobie życia w pojedynkę ale jednocześnie kochać nie potrafi. Z odpowiednim jednak wsparciem może on zapanować nad lękiem i cieszyć się uczuciem.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze