Kolagen - prawdy i mity

Kolagen - prawdy i mityKolagen to białko, będące głównym składnikiem tkanki łącznej i podstawowym białkiem naszego organizmu. Nazwa kolagen pochodzi z języka greckiego, od słów "colla geno", co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "klejorodny". Kolagen należy do białek włóknistych, tzw. skleroprotein fibrylarnych a w tkankach i narządach, które tworzy lub współtworzy odpowiada przede wszystkim za ich elastyczność oraz wytrzymałość.

Procentowo kolagen stanowi około 30% wszystkich białek organizmu, przy czym jego zawartość w gałce ocznej to 90% białek a w skórze 70% z czego 40% w skórze właściwej. Obecny w skórze kolagen odpowiedzialny jest za jej jędrność, sprężystość, właściwe nawilżenie oraz odnowę komórek skóry. Kolagen znajdziemy również w kościach, włosach i paznokciach.

W młodym organizmie kolagen produkowany jest stale, jednak po 25 roku życia proces ten zaczyna ulegać spowolnieniu a poziom kolagenu w organizmie spada. Powoduje to pojawianie się pierwszych oznak starzenia organizmu. Efektem postępującego zaniku kolagenu są pojawiające się zmarszczki, przebarwienia, cellulitis, suchość skóry oraz matowienie włosów i paznokci. Skutki niedoboru kolagenu zauważalne są głównie na twarzy, której rysy z wiekiem zmieniają się dość wyraźnie. Gwałtowne nasilenie tego procesu następuje po 50 roku życia, jednak problem wzmożonej utraty kolagenu może dotyczyć również osób młodych lubiących się nadmiernie opalać.

Kolagen w kosmetyce

Nic więc dziwnego, że kolagen - to dobroczynne białko znajduje coraz szersze zastosowanie w kosmetyce. Firmy kosmetyczne wprost prześcigają się w produkcji kremów zawierających kolagen. Kolagen wspomaga nawilżenie i ujędrnienie skóry oraz przyspiesza jej regenerację i spowalnia procesy starzenia a dostarczając skórze niezbędnych protein przyczynia się w ten sposób do odbudowy jej struktury.

Czy jednak rzeczywiście kremy z kolagenem można uznać za swoistą rewolucję, która pozwoli nam zachować wieczną młodość? Nie można nie docenić dobroczynnego działania kosmetyków zawierających kolagen na naszą skórę, jednak jest to głównie działanie pielęgnacyjne i regenerujące. Efekt jaki przynosi stosowanie tego typu kosmetyków to przede wszystkim gładka i nawilżona cera, gdyż kremy zawierające kolagen pobudzają komórki skóry do regularnej odnowy, korzystnie wpływają na sprężystość i nawilżenie skóry a także usuwają obumarły naskórek.

Dlaczego aż tyle i tylko tyle? Podstawowym problemem jest przenikanie kolagenu przez naskórek do skóry właściwej, gdyż cząsteczki kolagenu zawarte w kremach są zbyt duże. Dlatego działanie kosmetyków z kolagenem ogranicza się głównie do powierzchni skóry.

Wstrzyknięcia kolagenu

Można jednak wykorzystać dobrodziejstwa medycyny estetycznej i poddać się zabiegowi wstrzyknięcia kolagenu. Taki zabieg usuwa zmarszczki i uszkodzenia skóry, a także zmniejsza blizny i rozstępy. Pamiętajmy jednak aby zabiegów wstrzyknięcia kolagenu dokonywać w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych. Kuracje takie dają długotrwałe efekty, utrzymujące się niejednokrotnie nawet do 12 miesięcy. Są to jednak zabiegi dość kosztowne i zawsze niosą ze sobą pewne ryzyko wystąpienia niepożądanego odczynu zapalnego.

Kolagen w tabletkach

Dobrym rozwiązaniem wydaje się w tej sytuacji przyjmowanie kolagenu w postaci tabletek. Jest to bardzo skuteczny i przede wszystkim wygodny sposób dostarczenia tego białka organizmowi. Ostatnio dzięki opracowaniu specjalnej metody ekstrakcji, bardzo popularny stał się kolagen pochodzący od ryb morskich. Przy tej metodzie pozyskiwania zachowuje on swoją naturalna strukturę potrójnej helisy, dzięki czemu jest łatwo przyswajalny. Dostępne na rynku doustne preparaty kolagenowe wzbogaca się również często w witaminę C i E oraz wyciąg z winogron, które wspomagają naturalną syntezę kolagenu i jego przyswajanie. Działają również jako naturalne przeciwutleniacze.

Preparaty z kolagenem odbudowują skórę od wewnątrz zapobiegając efektom jej starzenia a także mają zbawienny wpływ na włosy i paznokcie. Przyjmowanie preparatów kolagenowych wzmacnia włosy i paznokcie, dzięki czemu przestają być kruche i łamliwe. Włosy stają się widocznie gęstsze, zyskują objętość i połysk, są lepiej odżywione. Kolagen wspomaga również walkę z uporczywym łupieżem.

Ocena: 5.0

Komentarze