Malkontent - kto to taki? Jak rozpoznać malkontenta?

MalkontentNarzeka, marudzi, stale szuka negatywnych stron, przebywanie z nim dołuje. To pesymista, który zawsze znajdzie tę gorszą stronę. Masz w rodzinie czy znajomych taką osobę? To z pewnością malkontent, osoba z tendencją do marudzenia, który zaraża swoim pesymizmem otoczenie. Skąd biorą się malkontenci, jak ich rozpoznać i jak walczyć z patologicznym narzekaniem?

Malkontent - kto to taki?

Malkontenctwo to cecha uciążliwa, której pewne znamiona ma każdy z nas, aczkolwiek nasilona może stać się przyczyna unikania kontaktu z dana osobą. Tendencja do marudzenia, narzekania i wyolbrzymiania problemów może zniechęcić do nas nawet największych optymistów i ludzi wyjątkowo cierpliwych. Malkontentów można spotkać praktycznie wszędzie: w swojej rodzinie, miejscu pracy ale i można związać się z osoba, która ma skłonności do malkontenctwa.

Skąd bierze się skłonność do narzekania?

Skąd biorą się uciążliwi malkontenci? Rodzą się z tendencją do narzekania, czy tez wypracowują ją w ciągu życia? Przyczyn bycia patologiczną marudą jest wiele, aczkolwiek wiele zależy od wychowania dziecka oraz oddziaływań rodziców, które mogą okazać się kluczowe dla jego dalszego rozwoju. Malkontenci to zwykle dzieci rodziców nadopiekuńczych, którzy chronią ich przed tym, co złe. Dorosłe życie rozczarowuje malkontentów i sprawia, że wszystko widzą w czarnych barwach. Na malkontenta może wyrosnąć również dziecko zalęknione, bardzo nieśmiałe ale i zbyt pewne siebie, perfekcjonistyczne.

Kobiety - malkontentki i mężczyźni - marudy

Choć zwykle marudzenie przypisuje się kobietom, wśród malkontentów jest wielu mężczyzn. Nie da się jednak ukryć, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni marudzą inaczej i uskarżają się na inne kwestie. Kobiety mogą narzekać na swój wygląd, figurę, brak zainteresowania ze strony partnera. Panowie z kolei narzekają na zbyt mała ilość pieniędzy, swoją pracą, relacje z żoną, zmęczenie oraz brak tego, co mają inni: zbyt małe mieszkanie, stary samochód, brak nowoczesnych gadżetów czy drogich, markowych, modnych ubrań.

Jak rozpoznać malkontenta?

Czy jest to człowiek ze skwaszoną miną, patrzący na wszystko spode łba? Nie zawsze. Czasem malkontenci dobrze się ukrywają, a ich skłonności wychodzą na jaw dopiero po pewnym czasie. Co jednak powinno wzbudzić nasza czujność? Malkontent zwykle:

  • narzeka na wszystkich i na wszystko, zawsze znajdzie tą gorszą stronę;
  • jest stale niezadowolony, obojętnie, co mu się przytrafi;
  • zamartwia się na zapas i nie potrafi się niczym cieszyć;
  • ma tendencję do czarnowidzenia i prorokowania nieprzyjemnych wydarzeń;
  • jest zrzędliwy i zgorzkniały;
  • wyolbrzymia porażki;
  • nierzadko na siłę wyszukuje problemów, bywa hipochondrykiem.

Zastanów się jednocześnie, ile w wymienionych zachowań dotyczy Ciebie. Czy nie ma również skłonności do malkontenctwa?

Jak walczyć z malkontenctwem?

Walka z malkontentem nie jest łatwa, nie zawsze udaje się nam przebić przez spiralę jego niepowodzeń i czarnych scenariuszy. Warto jednak podejmować próby walki z marudą, zwłaszcza, gdy jest to osoba nam bliska: ktoś z rodziny, partner, przyjaciel. Przede wszystkim istotne jest przerwanie narzekania, najlepiej zrobić to wchodząc malkontentowi w słowo i pytając go, co zamierza zrobić z tym, że jest mu tak źle. To zaskoczy narzekającego i sprawi, że będzie musiał zastanowić się nad swoimi słowami, które zwykle wypowiada całkowicie bez zastanowienia. Jeśli narzeka na swoją pracę, np. że mało zarabia lub szef go gnębi, zapytajmy go, czy myśli o zmianie miejsca zatrudnienia lub rozmowie z przełożonym. Zapytajmy co już zrobił w tej sprawie i co zamierza zrobić. Warto podsuwa marudzie rozwiązania ale nie oczekujmy, że ochoczo z nich skorzysta. Dla niego narzekanie jest sposobem na życie, a to, że inni mu współczują, jeszcze napędza go do dalszego marudzenia. Ludzie, którzy przeszkadzają mu w pisaniu czarnych scenariuszy nie są mile widziani w otoczeniu malkontenta. Zwykle są wiec z niego eliminowani…  nie zdziw się więc, jeśli malkontent odsunie się od Ciebie i zerwie kontakt, jeśli zobaczy w Tobie optymistę. Zastanów się jednak, czy to duża strata?

Jak pozbyć się marudzenia?

Zauważasz u siebie nieco cech malkontenta i chcesz się ich pozbyć? Nic prostszego.

Poniżej 7 ciekawych sposobów, które możesz stosować każdego dnia.

  1. Zastanów się, czy masz wpływ na to, co Cię trapi. Jeśli tak, postaraj się coś z tym zrobić, jeśli nie: nie przejmuj się na zapas, nie warto.
  2. Za każdym razem, gdy zaczynasz marudzić, postaraj się zająć myśli czymś pozytywnym, wyjdź na spacer, pobaw się z dziećmi, posłuchaj muzyki, zrób coś, co odgoni Twoje myśli od ponurych scenariuszy.
  3. Staraj się otaczać pozytywnymi, otartymi i uśmiechniętymi ludźmi, którzy motywują Cię do działania i zniechęcają do wiecznego marudzenia i gderania. Nie spotykaj się zaś z marudami, pesymistami i tymi, którzy w każdej chwili dostrzegają tylko te złe strony.
  4. Ciesz się z sukcesów ale i przygotuj się na porażki, spraw, by nie były dowodem Twojej klęski ale jedynie niedoskonałości. Uczyń z nich nauczkę na przyszłość, z której wyciągniesz wnioski.
  5. Unikając marudzenia nie hamuj w sobie negatywnych emocji, takich jak złość, gniew, smutek, ból: masz do nich prawo i dla własnego komfortu psychicznego należy dać im upust. Nie jednak w patologicznym marudzeniu i narzekaniu ale w sposób o wiele bardziej konstruktywny. Metod jest wiele: rozmowa z bliską osobą, spacer, słuchanie muzyki,
  6. Wybierz w tygodniu jeden dzień, który nazwiesz „Dniem Bez Marudzenia”. W tym dniu wszystko Ci się podoba, cieszysz się ze wszystkiego i w każdej sytuacji doceniasz pozytywy. Zacznij dzień od smacznego śniadania i kawy z pozostałymi domownikami, wyjdź na spacer i uśmiechnij się do nieznajomej osoby, zrób dla kogoś coś dobrego: dobre uczynki dają radość i siłę, która odgoni Twoje myśli od marudzenia.
  7. Staraj się regularnie zmieniać coś w swoim życiu: nikt nie namawia Cię co comiesięcznej zmiany pracy czy miejsca zamieszania ale zmienić możesz fryzurę, loka, do którego chodzisz na kawę, drogę, jaką wracasz z pracy. Te małe urozmaicenia sprawią, że Twoje życie zacznie nabierać nowych barw, a Ty zauważysz, że nie jest tak nudne i szare, jak zakładałaś/eś!

 

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze

Optymista
Mona, jeśli jeszcze nie jest za późno to uciekaj zanim sama wpadniesz w wir narzekania.... No chyba, że porozmawiasz co Ci przeszkadza i on to też zauważy...
Mona
Facet malkontent potrafi naprawdę zatruć życie, zero radości, zero uśmiechu, zero pozytywnego myślenia, jest tylko narzekanie, negowanie i udowadnianie jaki to on jest niby mądry, ba...najmądrzej szy, a ja ... czuję, że się duszę i już nie wytrzymuję