Czym są marzenia? Kim jest marzyciel, jak się zachowuje?

MarzycielLubimy marzyć: to przyjemne, oddawać się myśleniu o swoich pragnieniach, o tym, co mogłoby się wydarzyć. Marzyciel to osoba beztroska, która na chwile odrywa się od szarej rzeczywistości i przenosi się do wyjątkowego, idealnego świata marzeń, który sama stworzyła. Kim jest marzyciel, o czym marzy i czy marzenia mogą być złe?

Czym są marzenia i skąd się biorą? Funkcje marzeń.

Marzenia to nasze wyobrażenia, co do rzeczywistości, nasze prośby i pragnienia ubrane w słowa czy obrazy, dotyczące naszej osoby, naszych bliskich. Marzenia to także nierzadko wytwory naszej wyobraźni, myślenie o czymś praktycznie nierealnym, np. aby polecieć w kosmos lub mieć willę w Los Angeles. Marzenia mogą dotyczyć nas samych: np. aby schudnąć lub naszej rodziny, np. aby nasi bliscy pobrali się. Mogą również odnosić się do naszego życia prywatnego, np. chcemy mieć dziecko ale i zawodowego, np. marzymy o awansie.

Skąd biorą się marzenia? Zwykle są to nasze pragnienia, życzenia, coś, czego nie mamy, a czego byśmy bardzo chcieli. Marzenia mogą rodzić się z naszych niespełnionych ambicji ale i niezaspokojonych potrzeb, np. marzenie o wielkiej miłości u wieloletniej singielki, pragnienie dużej rodziny u dziecka, które wychowało się w placówce opiekuńczej.

Czy marzenia są nam potrzebne? Owszem, psychologowie podkreślają znaczenie marzeń i wymieniają wiele istotnych funkcji, jakie pełnią nasze ukryte pragnienia. Przede wszystkim pozwalają poukładać nasze życie, nasze plany, weryfikują priorytety, pozwalają w uporządkowaniu hierarchii wartości. Marzenia są także doskonałym lekiem na chandrę, zły nastrój: oddanie się marzeniom pozwala na oderwanie się do szarej rzeczywistości oraz poprawę nastroju, np. po męczącym dniu. Marzenia sprzyjają kreatywności oraz twórczemu myśleniu. Pozwalają nam lepiej poznać siebie i dowiedzieć się, w jaką stronę zmierza nasz życie. Stają się naszym motorem do działania, pozwalają formułować cele w życiu i do nich dążyć.

Kim jest i jak się zachowuje marzyciel?

Marzyciel to osoba, która często oddaje się marzeniom. To człowiek o bujnej wyobraźni, bardzo kreatywny, otwarty, optymistycznie nastawiony do świata. Dla niego "bujanie w obłokach" to codzienność, nie przejmuje się tym, co dzieje się w jego życiu, nie przykłada do tego dużej wagi, gdyż najważniejsze w jego życiu są marzenia, pragnienia, dotyczącego tego, co może się zdarzyć. Marzyciele są beztroscy, nieco roztargnieni, przypominają artystów, nieco zamkniętych w świecie swoich wewnętrznych pragnień.

Czy bycie marzycielem może być złe?

Marzenia są przyjemne ale czy oddawanie się im może być złe, a nawet niebezpieczne? Samo posiadanie marzeń nie jest czymś złym, wręcz przeciwnie - po przytoczeniu zalet marzeń doskonale wiemy, jak bardzo są potrzebne w naszym życiu. Każdy kto ma jakieś pragnienie wie, do czego dąży i jakie ma podejmować decyzje w życiu. Posiadanie nierealnych marzeń również nie jest złe, pod warunkiem, że nie oddajemy się im bez reszty.

Bycie marzycielem staje się niebezpieczne gdy marzyciel pozostaje w świecie marzeń, odsuwając się od rzeczywistości. W wielu przypadkach nadmierne oddawanie się pragnieniom sprawia, że izolujemy się od tego, co dzieje się wokół nas, rzeczywistość nas rozczarowuje, jest zupełnie inna niż piękny świat w naszych marzeniach. Nadmierne oddawanie się marzeniom może sprawić, że zaczniemy postrzegać nasze wyobrażenia jako świat realny, co prowadzić może nawet do wykształcenia się szeregu zaburzeń, w tym zaburzeń osobowości czy depresji. Są to jednak przypadki bardzo rzadkie. Pamiętajmy jednak, że są i złe marzenia, w tym pragnienie posiadania czyjejś rzeczy, zazdroszczenie komuś czy odczuwanie zawiści i marzenie o tym, co kto ma lub kim jest. Warto więc marzyc w dobrym znaczeniu tego słowa i cieszyć się swoimi pragnieniami oraz dążyć do nich.

Czy jestem marzycielem? Test

Jesteś marzycielem? Lubisz oddawać się pragnieniom, by choć na chwilę oderwać się od problemów dla codziennego? Rozwiążą test i przekonaj się.

  1. Lubię myśleć o tym, co może się zdarzyć, kreować różne scenariusze.
  2. Gdy coś mnie czeka, lubię wyobrażać sobie, jak sprawy się potoczą, np. jak będzie wyglądała rozmowa o pracę.
  3. Wierzę w magię i przeznaczenie.
  4. Lubię jasne, pastelowe, wesołe kolory.
  5. Wolny czas spędzam samotnie, zwykle oddaję się temu, co lubię najbardziej.
  6. Mam bujną wyobraźnię.

Zwykle udzielałaś/eś odpowiedzi twierdzącej? Wszystko wskazuje na to, że daleko Ci do postawy realisty, twardo stąpającego po ziemi. Jesteś marzycielem/ką, który/a lubi bujać w obłokach i chętnie oddaje się myśleniu o swoich pragnieniach.

Jak nauczyć się marzyć? Jak nauczyć dziecko marzyć?

Test pokazał, że nie masz marzeń, że nie oddajesz się przyjemnym wyobrażeniom, a chcesz się tego nauczyć lub pokazać swojemu dziecku, że warto mieć marzenia? Nic prostszego. Poniżej kilka ciekawych porad na rozbudzenie wyobraźni Twojej i Twojego dziecka.

  • Wyobrażaj sobie to, co wydarzy się jutro, za kilka dni, miesięcy. Zachęcaj do tego dziecko. Snujcie przyjemne wizje, które mogą każdego dnia się zmieniać. Sam/a spisuj swoje marzenia i wyobrażenia, dziecko zachęć do rysowania tego, co sobie wymarzyło.
  • Znajdź motywujący cytat, np.: "Możesz to zrobić, jeśli uwierzysz, że możesz!" - Napoleon Hill lub "Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat sprzyja potajemnie Twojemu pragnieniu." - Paulo Coelho i umieść go w widocznym miejscu, np. w postaci naklejki na ścianie, napisu na lodówce. Patrz na niego codziennie i pamiętaj o swoich marzeniach.
  • Podsuń dziecku książki, gdzie pojawia się znaczenie marzeń, np. serię o rezolutnej Ani z Zielonego Wzgórza. Rozmawiajcie o marzeniach dziecka, o tym, jakie by chciało być i co by chciało robić.
  • Dopinguj dziecko w jego walce o marzenia, mów, że w nie wierzysz, doceniaj sukcesy. Sam/a również doceniaj siebie i mobilizuj się do działania. Jeśli to nie wystarczy, znajdź kogoś, kto będzie Twoim motorem do działania, może to być dobre słowo ukochanej osoby, mamy czy przyjaciela.

Warto mieć marzenia i cieszyć się życiem

Marzenia są potrzebne, są naszym motorem do działania, stymulują naszą wyobraźnię i kreatywność. Bycie marzycielem nie jest złe, pod warunkiem, że marzenia dodają nam skrzydeł, a nie odcinają od rzeczywistości lub wzmagają zazdrość o to, co mają inni ludzie. Nasze marzenia powinny być naszą siłą, naszą motywacją i celem w życiu. Jak powiedział Johann Wolfgang Goethe: "Nasze pragnienia są przeczuciami zdolności, które w nas drzemią, zapowiedziami tego, czego będziemy w stanie dokonać."

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze

AniaB
Spełnianie swoich marzeń daje nam jasny cel, do którego możemy dążyć, a to z kolei pozwala na znalezienie motywacji do działania. Dzięki temu łatwiej jest nam przetrwać trudne chwile i przezwyciężyć przeszkody na drodze do osiągnięcia celu.
Ola9
W dzisiejszym świecie jest sporo ludzi, którzy odnoszą sukcesy dzięki swojej zdolności do wielkich rzeczy. Ci ludzie nie tylko potrafili marzyć o wielkich rzeczach, ale także mieli zapał i chęć, aby sen się urzeczywistnił. W ten sposób jednostka jest świadoma poziomu zaangażowania na samym początku dążenia do spełnienia wielkiego marzenia.
Jadźka
Wielkie marzenia są zwykle możliwe dzięki wizji, pasji, zapałowi, większość osób ma lub jest gotowa rozwinąć je i wykorzystać. Bez tych elementów, które popychają nas do sukcesu. Inny czas może wymagać bardziej drastycznych zmian, takich jak całkowita zmiana sposobu myślenia, aby nie tylko marzyć o wielkich marzeniach, ale także pracować nad ich urzeczywistnien iem.