Burka, hidżab, czador i nie tylko - muzułmański świat kobiecej mody

Muzułmańska moda kobiecaMuzułmański strój Europejczykom może wydawać się mocno ograniczony. Bo niby cóż specyficznego może być w zwykłym "kawałku materiału", który zakrywa niemal całą twarz i głowę? Otóż w kręgu kultury islamskiej ten "kawałek materiału" jest bardzo ważnym elementem kobiecego stroju. Co więcej, choć dla przedstawicieli kultury zachodu jest on jednakowy i nie wyróżnia się niczym specjalnym, dla muzułmańskich przedstawicielek ma on kilka odmian.

Tradycyjnie okryte ciało

Tradycyjnym strojem muzułmańskich kobiet, ale także i mężczyzn jest szata zwana galabija (z arab. dżallabijja). Jest to sukienka z długimi rękawami, która nieco przypomina europejskie damskie koszule nocne. Musi być wykonana z gęstego i nieprzezroczystego materiału. Często ma wycięty dekolt, wcięcie w talii lub zwężenie przy nodze. Galabija traktowana jest raczej jako strój domowy. Mężczyźni zazwyczaj noszą galabiję w kolorze białym, który doskonale odbija promienie słoneczne. Kobiety wybierają natomiast wersje bardziej kolorowe, niekiedy bogato ozdobione haftami i cekinami. W Egipcie, Maroku i Tunezji galabija jest popularnym strojem wyjściowym wśród kobiet starszego pokolenia.

Młodsze jako codzienny ubiór wyjściowy wybierają abayę, czyli rodzaj długiej sukni - płaszcza bez wszytych rękawów, która zakrywa całe ciało i jest na tyle luźna, by nie podkreślać talii. Tradycyjne abaye są najczęściej koloru czarnego lub ciemnobrązowego. W zależności od kraju można jednak spotkać bardzo kolorowe, często wzorzyste, ozdabiane złotymi lub srebrnymi haftami suknie.

Twarz za zasłoną - przykaz czy wolny wybór?

Skąd w muzułmańskim świecie kobiecej mody wziął się pomysł na zasłanianie głowy i twarzy? Powszechny pogląd głosi, że wszystkiemu winny jest islam i Koran, który nakazuje kobietom taki, a nie inny strój. I w tym miejscu rodzą się pewne wątpliwości i niejasności, gdyż tak naprawdę źródła religijne, a zwłaszcza Koran w jasny sposób nie nakazują kobiecie noszenia zasłony na twarzy, lecz wymagają od niej jedynie skromnego i schludnego stroju.

Z drugiej strony podają, żeby kobiety zasłaniały swoje piersi i szczelnie zakrywały się okryciami, aby ukryć swoje ozdoby. Jedną z takich rzeczy, które w muzułmańskim świecie zdobi kobietę, są jej włosy, które stanowią intymną rzecz na równi z łonem. Dlatego też w islamskim świecie wymaga się, aby kobieta zakrywała przed wścibskimi oczami to, co ma pozostać tajemnicą jedynie dla jej męża.

Zwyczaj zasłaniania nie tylko włosów, ale i całej twarzy to przejaw muzułmańskiej skromności kobiet i zwyczaj szanowania tradycji oraz kultury, w której się wychowały. Jeżeli kobieta pragnie pozostać anonimowa i pokazywać swoje piękno jedynie mężowi ma do tego prawo, choć nakaz zakrywania twarzy nie wynika bezpośrednio z Koranu.

Muzułmańskie nakrycia głowy

Nakrycia głowy noszone na co dzień przez muzułmańskie kobiety zależą przede wszystkim od uwarunkowań kulturowych.

Szajla (shayla) – to do długi szalik, który mocuje się na głowie (można przypiąć go spinką) i na ramionach. Dłuższy koniec przykrywa dekolt i swobodnie opada na plecach. Noszenie szajli dopuszcza nieznaczne odsłonięcie włosów np. na czole.

Hidżab - czyli dosłownie zasłona. Choć pierwotnie określenia tego używano do oznaczenia muzułmańskiego, skromnego stylu ubierania się, dziś stosuje się je do nazwania kwadratowej chusty, która zakrywa całe włosy, uszy i szyję, ale pozostawia odsłoniętą twarz. Jest szeroko rozpowszechnioną formą nakryć głowy w świecie arabskim.

Al-Amira - to dwie chusty, z których jedna szczelnie okrywa włosy i uszy, ale odsłania resztę twarzy, a druga zakrywa ramiona.

Chimar - to duża chusta, która nie zakrywa twarzy, lecz osłania włosy, szyję oraz klatkę piersiową. Jej tył sięga okolic tali. Jest popularnym nakryciem głowy kobiet, które modlą się lub udają na pielgrzymkę do Mekki.

Czador - to nakrycie charakterystyczne dla irańskich i afgańskich kobiet. Jest to półkolista, czarna peleryna, która oplata całe ciało kobiety – od stóp do głów, delikatnie odsłaniając jej twarz. Poły czadory przytrzymuje się zazwyczaj jedną dłonią.

Nikab - to pełna chusta, która okrywa całą głowę i twarz z wyjątkiem oczu. W zależności od jej wersji może zostać owinięta dookoła głowy i lekko odsłaniać czoło oraz uwidaczniać oczy (nikab połowiczny) lub stanowić rodzaj zasłony szczelnie przykrywającej kobiecą głową z wyciętymi otworkami na oczy (nikab całkowity).

Burka - jest rodzajem pełnego stroju, który zakrywa całe kobiece ciało, ale podobnie jak nikab zostawia prostokątny otwór na oczy, z tą różnicą, że jest on zazwyczaj zakryty siatką, która umożliwia widzenie.

Burkini, czyli moda plażowa

W krajach muzułmańskich w 2008 roku dla kobiet nastąpił plażowy przełom. To właśnie wtedy na rynku zadebiutowało burkini – rodzaj stroju plażowego przeznaczonego dla muzułmańskich kobiet. Burkini łączy w sobie elementy bikini oraz burki, zakrywając całe ciało poza twarzą, dłońmi i stopami. Jego pomysłodawczynią była mieszkająca w Australii Libanka Aheda Zanetti. Strój ten w całości wykonany jest z poliestru. Doskonale chroni przed działaniem chloru i promieni UV. Niektóre burkini to prawdziwe arcydzieła zachwycające wzorem, krojem i detalami. Co prawda opalić się w nich nikt nie opali, ale popływać podobno już można.

Jako ciekawostkę można dodać, że kobiety z krajów muzułmańskich także mają wybór, jeśli chodzi o zakupy, nawet tak mogłoby się wydawać mało atrakcyjnych i konserwatywnych strojów jak czadory, hidżaby itp. Coraz częściej znani, ekskluzywni projektanci sięgają po tworzenie kolekcji ubrań dedykowanych właśnie kobietom z krajów muzułmańskich. Ostatnio taką serię ubrań wydał duet Dolce&Gabbana, zaś marka Marks&Spencer zaprezentowała ciekawą kolekcję burkini.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze