Różne style - architektura wnętrz

Różne style  w architekturze wnętrzW architekturze wnętrz nie ma jednego, określonego stylu nowoczesnego. Tym terminem określa się całą gamę nurtów, czerpiących z nowoczesnych rozwiązań.

Można wyróżnić ich kilka, mają one niektóre cechy wspólne, ale zazwyczaj różnią się od siebie, każdy z nich wnosi do nowoczesnej architektury wnętrz nową jakość. Bardzo modne są zwłaszcza takie style jak: styl awangardowy, eklektyczny czy industrialny.

Wnętrza ze smakiem

Styl awangardowy wnętrza - idealny dla indywidualistów

Styl awangardowy cechuje się przede wszystkim rozwiązaniami niestandardowymi, nieszablonowymi. W takich wnętrzach dominuje oryginalność, ciekawe zestawienia, zarówno form jak i kolorów. Czasami zdarza się tak, że niecodzienne jest już samo ustawienie mebli, rzadko kiedy w takich wnętrzach spotyka się również komplety mebli, czasem są to szafy i stoły z zupełnie innych zestawów. Ponadto, wnętrza awangardowe nie posiadają zbędnych detali i to jest ich wspólna cecha z minimalizmem.

Styl eklektyczny wnętrza

Z kolei modny eklektyzm jest stylem, jakim mogą bez obaw bawić się tylko najbardziej doświadczeni specjaliści. Laik może bowiem przekroczyć cienką granicę między wnętrzem wysmakowanym, a kiczowatym. Pomieszczenia utrzymane w nurcie eklektycznym są bardzo ciekawe, łącza bowiem elementy i style, które pozornie do siebie nie pasują.

Styl industrialny wnętrza

Kolejnym, bardzo znanym i lubianym stylem nowoczesnym w architekturze wnętrz jest nurt industrialny. Jest on również, podobnie jak awangarda, zbliżony do minimalizmu. Cechuje go prostota form, ale z drugie strony, ten nurt stawia także na detale, które wieńczą dzieła. Ponadto, w takim stylu bazowymi kolorami są barwy jasne, takie jak biel, beż czy odcienie szarości.

Można również postawić na błękity. Można je ciekawie skontrastować z barwami ciemnymi: czerwienią, granatem, brązem, grafitem oraz ciemną zielenią. Warto również zwrócić uwagę na materiały, jakie dominują w tym stylu. Są to zazwyczaj tworzywa kojarzące się z przemysłem, do jakiego to nawiązuje styl. W takich pomieszczeniach dużo elementów wykonanych jest z metalu, szkła czy kamienia.

Ocena: 5.0

Komentarze