Styl życia

Tężnie solankowe, czyli zdrowie w zasięgu ręki

Tężnie solankoweTężnie solankowe są polską tradycją narodową. Ślady po najstarszych w Europie konstrukcjach tego typu znaleziono bowiem w Inowrocławiu. Według archeologów pracujących przy wykopaliskach, mieszczące się w centralnej części kraju tężnie posiadały 37 metrów długości i blisko 6 metrów wysokości.

Więcej…

 

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie dzieci i młodzieży

Aktywność fizycznaAktywność fizyczna jest podstawowym elementem rozwoju psychosomatycznego człowieka. Na każdym etapie rozwija ona predyspozycje związane z umiejętnościami ruchowymi, zdolnościami motorycznymi czy postawą ciała. Kluczowym elementem wysiłku fizycznego jest ruch mięśniowy.

Więcej…

   

Czym jest zespół metaboliczny? Przyczyny, leczenie, dieta. Otyłość brzuszna

Zespół metaboliczny - otyłość brzuszna u kobietyZespół metaboliczny bez względu na to, że nie jest zakwalifikowany jako jednostka chorobowa, budzi coraz większe zainteresowanie lekarzy, naukowców oraz dietetyków na całym świecie. Występuje przede wszystkim w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Dane statystyczne pokazują, że dotyka ponad 30% populacji Stanów Zjednoczonych, 11% osób zamieszkujących Japonię i blisko 25% Polaków.

Więcej…

 

Podstawy zdrowego żywienia - białka, cukry i tłuszcze, witaminy, woda, sole mineralne

Zdrowe żywienieZdrowe odżywianie jest podstawą dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Prawda ta wydaje się być niepodważalna, a współcześnie coraz więcej ludzi zaczyna wcielać ją w życie, starając się wybierać zdrową i ekologiczną żywność w sklepach. Żeby jednak móc samemu zaplanować zdrowe odżywianie, należy zapoznać się z podstawową wiedzą na temat składników żywności.

Więcej…

   

Depresja - problem współczesnego świata

DepresjaProblemem współczesnego świata są tak zwane "choroby cywilizacyjne", takie jak otyłość, nadciśnienie, choroby natury psychicznej. Główną przyczyną ich występowania jest ogromna rywalizacja na rynku pracy, chęć utrzymania siebie i rodziny na godnym poziomie życia a także chroniczny brak na czasu na odpoczynek oraz regenerację sił. Bardzo często nie wysypiamy się dostatecznie, nawet w chwilach przeznaczonych na relaks rozmyślamy o przeżytym dniu i czekających nas wyzwaniach. Na okrągło zaprzątamy sobie głowę myślami, jak zrobić coś lepiej, szybciej.

Więcej…

 

Nadwaga i otyłość u dzieci - skutki, zapobieganie, przeciwdziałanie

Otyłość, nadwaga u dzieckaNadwaga i otyłość u dzieci - skutki, zapobieganie, przeciwdziałanie. Jak uszczęśliwić dziecko z nadwagą? - Dając mu kolejną porcję słodyczy, coli, chipsów i polecić następną - może już setną grę komputerową? To ważne pytania, bo każde dziecko ma prawo być szczęśliwe, zdrowe i po prostu czuć się dobrze.

Więcej…