Sztuka makijażu - znaczenie, historia, rodzaje makijażu

MakijażMakijaż (make-up) - oznacza nakładanie kosmetyków upiększających na skórę (zazwyczaj na twarzy) - makijaż ma celu wyeksponować naszą urodę oraz zamaskować niedoskonałości widoczne na twarzy (ciele). Sztuka makijażu jest znana od dawna, już w starożytnym Egipcie kobiety malowały twarz barwnikiem, używały pudru różu i szminki. W starożytnej Grecji od czasu wprowadzenia sztuki teatralnej poprawiano za jego pomocą rysy twarzy grających tam aktorów (dzisiejsze konturowanie twarzy).

Makijaż używano w różnorodnych rytuałach religijnych, często był on związany z obrzędami i miał duże znaczenie symboliczne. Znany jest też makijaż wojenny - barwy wojenne nakładano na twarz przed bitwą, do dzisiaj pozostał zwyczaj malowania twarzy np. przed meczem - malowanie twarzy przed meczami stało się już tradycją Ligi Światowej. Sztuka makijażu znana też była w starożytnej Japonii - należała do wiedzy tajemnej i była pilne strzeżona przez kapłanów. Charakterystyczny makijaż gejszy, biała twarz i obrysowane czerwoną kredką oczy bardziej przypominał charakteryzację niż współczesny makijaż Japonek.

Makijaż zmieniał, się na przełomie wieków dostosowując, się do obowiązujących kanonów piękna w danym okresie, jednak idea makijażu pozostała taka sama. Za jego pomocą podkreślamy urodę lub powagę sytuacji np. makijaż ślubny - specjalnie dobrany makijaż ma za zadanie wyeksponować naszą urodę, powinien być trwały i elegancki oraz dobrze wyglądać na fotografiach ślubnych. Za pomocą makijażu możemy podkreślić lub nawet zmienić rysy twarzy kształt oczu czy też kontur ust - ważne, żeby był dobrany do naszego typu urody i sytuacji.

Rodzaje makijażu

  • Makijaż dzienny - w tym makijażu zachowujemy umiar i unikamy przesady, powinien być dyskretny i delikatnie podkreślać naszą urodę, wykonując makijaż dzienny należy pamiętać o znaczeniu pór roku - w okresie zimowym stosujemy jaśniejsze kolory, ponieważ są one bardziej widoczne niż latem, kiedy nasza skóra jest opalona. Latem możemy stosować żywsze kolory - powinniśmy jednak pamiętać, że ostre światło dziennie wydobędzie każde jego niedociągnięcie.
  • Makijaż wieczorowy - ten typ makijażu pozwala na użycie bardziej intensywnych barw oraz mocniejsze podkreślenie oczu i ust. Musimy pamiętać o nałożeniu podkładu lub pudru na wydekoltowane i odsłonięte miejsca np. ramiona, plecy czy szyję. Makijaż wieczorowy może być mocniejszy na bal karnawałowy czy też inną uroczystość odbywającą się na sali niż np. na spotkanie towarzyskie lub proszoną kolację w prywatnym mieszkaniu.
  • Makijaż ślubny - powinien być poprzedzony makijażem próbnym, na którym dobiera się kolorystykę i produkty odpowiednie do indywidualnych potrzeb kobiety. W tym makijażu ważna jest jakość oraz trwałość nałożonych produktów, kluczową kwestią jest nałożenie utrwalacza (fixatora) do utrwalenia makijażu - makijaż ma nam się utrzymać i wyglądać świeżo przez całe wesele oraz wyglądać dobrze na fotografiach ślubnych.
  • Makijaż permanentny - jest rodzajem tatuażu, nieprzekraczającym jednak granicy naskórka, makijaż utrzymuje się od 2-5 lat. Jest on idealnym rozwiązaniem dla pań noszących okulary - dla których precyzyjny i samodzielny makijaż jest trudny do wykonania. Makijaż permanentny idealnie sprawdzi się też u osób często korzystających z siłowni i basenu, jest też dobrym rozwiązaniem w okresie urlopowym, kiedy chcemy wyglądać dobrze podczas przebywania na plaży.
  • Makijaż fantazyjny - wykonujemy go przeważnie na bale kostiumowe lub maskowe. Jest on zazwyczaj uzupełnieniem naszego przebrania i może uzupełniać charakterystykę stroju lub epoki, z której pochodzi nasze przebranie.
  • Makijaż teatralny - jest charakteryzacją mającą na celu dostosowanie twarzy i wyglądu aktora do roli, którą odtwarza. Makijaż ten dostosowany jest też do oświetlenia oraz publiczność np. makijaż klauna - jest zazwyczaj kolorowy i wesoły oraz występuje jako uzupełnienie stroju.
  • Makijaż telewizyjny - dyskretny, perfekcyjny makijaż, jak najbardziej zbliżony do naturalnego - kamera wychwytuje wszelkie niedoskonałości.
  • Makijaż fotograficzny - naturalnie i perfekcyjnie wykonany makijaż dobrany do odpowiedniego oświetlenia - pozwala to zazwyczaj wyeliminować konieczność retuszowania zdjęć.
  • Kamuflaż (forma makijażu) - ma za zadanie zatuszować wszelkie niedoskonałości skóry np. przebarwienia, blizny, zmiany naczyniowe. Ten typ makijażu dobierany jest indywidualnie do potrzeb i karnacji osoby, u której będzie wykonywany.

    Makijaż może (ale nie musi) mieć znaczenie psychologiczne dla osób, które go stosują. Osoby, które przesadnie podkreślają swoją urodę lub też tuszują, mankamenty mogą, mieć zaniżoną samoocenę związaną z poczuciem niedostatecznej atrakcyjności. Makijaż jest odzwierciedleniem naszej osobowości i uzupełnia nasz wizerunek, stosowany z umiarem pozwala nam na uwydatnienie naszych atutów - problem pojawia się, wtedy kiedy nie potrafimy, się bez niego obejść wychodząc, na 3 minuty na zewnątrz. Zakładanie codziennie naszej maski w postaci makijażu oraz ukrywanie się za nią - to znak, że mamy problem z naszą samooceną, którego nie rozwiąże nawet najpiękniejszy i najbardziej perfekcyjny makijaż, ponieważ problem tkwi w naszej świadomości. Powinnyśmy pamiętać, że brak makijażu nie deprecjonuje wartości kobiety - a makijaż nie jest wyznacznikiem naszej atrakcyjności.

    Marlena Mokras
    Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.