Trądzik pospolity - pielęgnacja, dieta, przyczyny i czynniki nasilające

Trądzik pospolity - zasada powstawaniaTrądzik pospolity - przykra dolegliwość dotykająca głównie młodzież w okresie dojrzewania. Choroba może wystąpić u osób każdym wieku - w ostatnim czasie zanotowano większą zapadalność na tę dolegliwość u osób w wieku 45–50 lat, problem dotyczy głównie kobiet, ale może też pojawić się u mężczyzn.

Trądzik pospolity jest chorobą skóry i rozwija się na podłożu skóry tłustej. Charakteryzuje się otwartymi lub zamkniętymi zaskórnikami, wykwitami zapalnymi - grudkami, krostkami i torbielami, które powstają w sytuacji głębokiego umiejscowienia zmian. Nieleczony może doprowadzić do powstania trwałych głębokich, szpecących blizn oraz przebarwień. Zmiany występujące na skórze zależne są od postępu choroby - szybko podjęte leczenie pomoże uniknąć powikłań i trwałych śladów.

Najczęstsze przyczyny powstawania trądziku pospolitego

 • zmiany hormonalne,
 • uwarunkowania genetyczne,
 • zaburzenia funkcjonowania tarczycy,
 • zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego,
 • bakterie,
 • przyjmowane leki,
 • stres.

Leczenie trądziku pospolitego

O sposobie leczenia trądziku decyduje lekarz dermatolog - po przeprowadzonym wywiadzie i badaniach lekarskich lekarz ustala odpowiednią terapię i dobiera odpowiednie leki. Leczenie trądziku jest długim i żmudnym procesem, który zależy od dokładnego wykonywania zaleceń lekarskich, diety i ewentualnych zabiegów wykonywanych w gabinecie kosmetycznym lub klinice zajmującej się chorobami skóry. Najczęściej stosowane leczenie to:

 • Leczenie miejscowe - preparaty, maści zawierające w swoim składzie nadtlenek benzoilu, kwasy witaminy A, preparaty z pochodną witaminy A, antybiotyk, estrogeny.
 • Leczenie ogólne (wewnętrzne) - witaminy z grupy B, witamina PP, H, izotretynoina, cynk, antybiotyki.
 • Leczenie hormonalne - wyrównanie niedoborów hormonalnych.
 • Dieta - przy trądziku zalecana jest niskotłuszczowa dieta bogata w białko i witaminy, z diety należy wyeliminować ostre i słone przyprawy, kawę, mocną herbatę i alkohol, niewskazana jest wysoko przetworzona żywność oraz dania typu fast-food.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Podstawą pielęgnacji cery trądzikowej jest dokładne oczyszczanie skóry odpowiednimi preparatami antybakteryjnymi – siarka, wyciągi roślinne itp. zapobiegają podrażnieniom i hamują namnażanie bakterii. Przemywanie twarzy i miejsc ze zmianami trądzikowymi tonikami z kwasami owocowymi, wyciągami ziołowymi oraz zawartością alkoholu ok 10% wpływa korzystnie na poprawę kwasowości skóry i hamuje rozwój flory bakteryjnej.

Stosowanie preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej o działaniu ściągającym i antyseptycznym z witaminami, kwasami owocowymi, kwasem salicylowym pomoże zmatowić i odświeżyć skórę. Skóra trądzikowa powinna być pielęgnowana delikatnymi łatwo wchłanialnymi emulsjami bez zawartości substancji komedogennych o właściwościach nawilżających i bakteriobójczych.

Czynniki nasilające zmiany trądzikowe

Skóra trądzikowa powinna być chroniona przed promieniami słonecznymi odpowiednimi kremami zawierającymi filtry UVA I UVB - słońce nasila objawy trądziku. Niewskazane są produkty z zawartością alkoholu powyżej 30%, alkohol zawarty w tych produktach podrażnia i wysusza cerę, skóra zaczyna, produkować zwiększoną ilość wydzieliny łojowej na skutek czego stan cery znacznie się pogarsza.

Preparaty z dużą zawartością fazy tłuszczowej np. oleje mineralne i oleje roślinne, wazelina, wosk nasilają zmiany trądzikowe i powodują nowy wysyp zaskórników. Skóra trądzikowa źle reaguje na wszelkiego rodzaju używki (alkohol, papierosy), stres, leki - zdrowa dieta i higieniczny tryb życia znacząco wpływają na poprawę stanu skóry. Osoby posiadające skórę trądzikową powinny unikać dotykania twarzy, rozdrapywania, wyciskania zmian - takie zachowanie pogarsza stan skóry i zaostrza zmiany.

Zdrowa zbilansowana dieta, unikanie sytuacji stresujących i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu wpłyną korzystnie na stan zdrowia i kondycję skóry. Unikanie czynników nasilających trądzik oraz ochrona przed słońcem pomogą poprawić jej stan - przy nasilonych zmianach niezbędna będzie jednak wizyta u specjalisty i stosowanie się do zaleceń lekarza.

Ocena: 5.0

Komentarze