Blondynki - stereotypy, fakty i mity

BlondynkaBlondynka: piękna, nieco tajemnicza, seksowna ale i… mało bystra. Takie mniemanie o paniach z włosami jasnego koloru ma wielu z nas. Dla większości to oczywiście niewinne żarty, z blondynek się żartuje i… tyle. Dlaczego? Dlaczego to właśnie z pań z jasnymi włosami się żartuje, czy faktycznie są one mniej inteligentne od koleżanek? Skąd wziął się ten stereotyp i czy należy z nim walczyć?

Czym jest stereotyp? Przykłady stereotypów

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie: czym jest stereotyp? Jest to złożony konstrukt psychologiczny, na jaki składa się element myśli, emocji ale i zachowania, np. myślimy coś na dany temat, mówimy o tym i zachowujemy się w określony sposób dla potwierdzenia, np. uważamy, że inteligentni mężczyźni są bardziej atrakcyjni, mówimy o naszych preferencjach oraz spotkamy się jedynie z mężczyznami o wysokiej inteligencji. Stereotypy dotyczą zwykle określonych grup społecznych. Stereotypy mogą mieć wydźwięk pozytywny ale i negatywny, dotyczą konkretnych cech, czasami przywar ale nierzadko również wyobrażeń czy schematów myślowych. Zazwyczaj stereotypy upraszczają nasze myślenie, sprawiają, że zaczynamy generalizować, nadmiernie uogólniać daną kwestię, tracić inne punkty widzenia.

Wyróżnia się również stereotypy etniczne, narodowe, dotyczące cech konkretnych narodów, np. Polaków, Niemców czy Rosjan. Stereotyp może mieć wiele wspólnego ze stygmatyzacją. Istnieje również autostereotyp, czyli schemat myślenia o sobie samym, nie zawsze jest zgodny z rzeczywistością, np. postrzegamy siebie jako osobę bardzo rozrzutną, a inni oceniają nas zupełnie inaczej.

Każdy z nas z pewnością mógłby w tym miejscu podać wiele przykładów stereotypów. Do najpopularniejszych należą:

  • Ludzie, mieszkający na wsi - gorzej wykształceni, biedniejsi;
  • Osoba, która pracuje fizycznie - mniej inteligentna, gorzej wykształcona;
  • Przedstawiciele kultury romskiej: cyganie - okradną nas;
  • Włosi - romantyczni;
  • Francuzi - doskonale kochankowie;
  • Amerykanie - wyluzowani, optymiści;
  • Osoby w okularach - mądre i inteligentne, mniej pozytywnie: "kujoni";
  • Kobieta - słaba płeć;
  • Blondynka - mało inteligentna.

Zajmijmy się bliżej właśnie tym ostatnim: zastanówmy się, co tak naprawdę kolor włosów mówi o kobiecie? Jakie naprawdę są blondynki?

Skąd wziął się stereotyp blondynki?

Stereotyp blondynki, jako osoby mniej inteligentnej od koleżanek o innym kolorze włosów, jest w naszej kulturze obecny od dawna. Skąd się wziął? Dlaczego blondynki uważane są za niemądre, rozrzutne, mało bystre? Trudno jednoznacznie określić źródło tych sądów. Uważa się, że "moda" na żarty o blondynkach mogła przybyć do nas z zachodu: z Niemiec, Francji, a nawet Anglii. W tych krajach również popularne są dowcipy o blondynkach.

Blondynka w kulturze: filmy o blondynkach

Jak blondynka postrzegana jest w kulturze? Jakie znamy filmy o blondynkach? Z pewnością na myśl przychodzi nam amerykańska produkcja "Legalna blondynka", opowiadająca o losach uroczej, choć nieco naiwnej Elle, która zakochuje się w aroganckim chłopaku, który próbuje dostać się na prawo na uniwersytecie Harvard. Dziewczyna czeka na pierścionek zaręczynowy, a na romantycznej randce dowiaduje się o… rozstaniu. Ukochany porzuca ją, bo jest… blondynką. Uparta dziewczyna porzuca kosmetyki dla książek i dostaje się na prawo na prestiżowej uczelni, które kończy z wyróżnieniem i otrzymuje ciekawe propozycje pracy. To bardzo mądra i pouczająca produkcja, która w ciekawy, lekki i przyjemny sposób walczy ze stereotypami, a tytułowa blondynka jawi się nam jako osoba, która przeszła przemianę: jest pewna siebie ale i bardzo błyskotliwa, czym zaskakuje kolegów, wykładowców ale i samą siebie. Niezwykle pozytywna i budująca produkcja doczekała się kontynuacji.

Nasza rodzima telewizja również wyprodukowała film o blondynce, a dokładniej serial o sympatycznej Sylwii, lekarz weterynarii z małej wsi Majaki, która każdego dnia pomaga nie tylko zwierzętom ale i innym mieszkańcom. W serialu blondynka jest osobą ciepłą, dobrą, życzliwą i bardzo atrakcyjną dla płci przeciwnej…

Nieco inaczej prezentuje się blondynka z filmu "Biały Oleander" - piękna ale i niebezpieczna Ingrid, która otruła niewiernego kochanka, za co zostaje skazana na karę pozbawienia wolności. Jej dorastająca córka, Astrid, również o jasnych włosach: zostaje skazana na wędrówkę po rodzinach zastępczych, gdzie dowiaduje się, jak wygląda prawdziwe życie. W tym filmie blondynki są różne: z jednej strony tajemnicze, piękne ale i niebezpieczne, a drugiej niewinne ale i odważne i pragnące miłości. To ciekawe propozycje filmowe nie tylko dla blondynek, nie tylko dla kobiet.

Blond nie znaczy gorszy: znane blondynki, które podziwiamy

Poza filmowymi kreacjami znanych blondynek mamy również wiele znanych pań, które weszły do kultury jako dosłownie ikony. Z pewnością należy do nich Marylin Monroe, amerykańska aktorka, piosenkarka modelka i producentka, ikona mody, urody oraz seksbomba w latach 50-tych. Kolejna, znana blondynka to Brigitte Bardot, francuska modelka i symbol seksu w tych samych latach. Co ciekawe, działała aktywnie na rzecz ochrony praw zwierząt. Na miano blondynki-ikony zasługuje również Madonna, znana piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka ale i filantropka. Znaną blondynką jest także Pamela Anderson, bardzo atrakcyjna aktorka, znana głównie z roli w serialu "Słoneczny Patrol". Do grona zaliczyć można także modelkę Kate Moss, brytyjską modelkę i projektantkę oraz Cameron Diaz, atrakcyjną aktorkę znaną z filmu "Maska", "Holiday" oraz… "Sposób na blondynkę"! Stawkę zamyka Britney Spears, znana wokalistka i tancerka, zwana również Księżniczką Muzyki Pop. Zapewne nikt nie uważa wymienionych wyżej pań za mało bystre, wręcz przeciwnie, są one taktowane jako osoby bardzo inteligentne, zdolne, a dla panów z pewnością również piękne. Dla wielu z nas to idolki, wzory do naśladowania.

Stereotyp blondynki: czy może być szkodliwy, a nawet niebezpieczny?

Żarty o blondynkach wydają się wielu - nierzadko również i samym posiadaczkom jasnych włosów - nieszkodliwe, a nawet zabawne. Czy jednak może okazać się, że prowadzą do negatywnych skutków? Owszem, zwłaszcza, jeśli obiektem dowcipów staje się bardzo wrażliwa i przeczulona na swoim punkcie blondynka, której trudno zrozumieć, dlaczego ktoś z niej żartuje. Blondynki o niskim poczuciu własnej wartości oraz niewielkiej samoocenie mogą padać ofiarami dowcipów w sposób dość okrutny: każde ich potkniecie, każdy błąd może zostać przypisany ich kolorowi włosów.

Jest to bardzo krzywdzące dla blondynek, ale wiele pań niewiele robi sobie z tego typu żartów. Osoby wrażliwe oraz o nerwicowych cechach charakteru mogą jednak brać niezwinne żarty bardzo poważnie, co negatywnie może odbić się na ich zdrowiu i samopoczuciu. Długotrwałe żarty mogą sprawić, że blondynka będzie jeszcze mniej pewna siebie, pojawi się pogorszenie nastroju, a nawet nerwica czy depresja! Żartując z blondynek warto się zastanowić się, czy druga strona również postrzega nasze dowcipy jako niewinne i nieszkodliwe, czy też naprawdę bierze je sobie do serca.

Blondynki - fakty i mity

Pora na podsumowanie: jak to naprawdę jest z tymi blondynkami? Czy rzeczywiście są mniej inteligentne od innych kobiet? Czy warto śmiać się z kawałów na ich temat?

Blondynki są mniej inteligentne niż kobiety o innym kolorze włosów - MIT
Nie istnieją żadne badania, które dowodzą, że kolor włosów na jakikolwiek wpływ na inteligencję. Nie ma więc dowodów na to, że blondynki są mniej inteligentne, czasami mogą wydawać się naiwne, ale kobiety bywają nieco bardziej roztrzepane, beztroskie - z pewnością ich kolorów włosów nie ma wpływu na ich inteligencję.

Blondynki uważane są za bardzo atrakcyjne: nierzadko bardziej niż brunetki - to PRAWDA
To pytanie należałoby skierować bezpośrednio do panów, a z pewnością otrzymalibyśmy wiele różnych odpowiedzi. Blondynki uważane są przez wielu panów oraz przez wiele narodów za bardzo atrakcyjne, np. przez przedstawicieli krajów południowych, np. Włoch. Włoszki to zwykle kobiety o ciemnych włosach, dlatego dla Włochów blondynki, zwłaszcza panie o typowo skandynawskiej urodzie, są synonimem tego, co inne, piękne: nietypowe. Blondynki są dla nich delikatne, kruche i bardzo seksowne. W naszej kulturze blondynki czasem wygrywają z brunetkami, czasami nie: panowie mniejszą wagę przykładają do koloru włosów, bardziej w kobietach podoba im się to, jak same się prezentują. Za atrakcyjne uważane są panie pewne siebie, świadome swoich zalet. Jeśli chodzi o wygląd fizyczny powinny być przede wszystkim zadbane.

Blondynki są delikatniejsze i bardziej emocjonalne - to MIT ale…
To stwierdzenie odnosi się bardziej do wszystkich kobiet, nie tylko do blondynek. Kobiety uważane są za osoby bardziej delikatne i postępujące bardziej emocjonalnie od mężczyzn. Być może z tego powodu określane są mianem słabej płci, choć to z kolei jest dla nich bardzo krzywdzące. Kobiety może i są słabsze fizycznie od mężczyzn, choć i to nie jest regułą, różni ich bowiem o wiele więcej, panie nieco inaczej działają, kierują się emocjami ale i mają w społeczeństwie inną rolę: są matkami, żonami, przyjmują rolę opiekunek, są strażniczkami domowego ogniska…

Nie należy żartować z blondynek - to MIT ale…
Niewinne żarty z blondynek z pewnością nikomu nie zaszkodzą, żartujemy z wielu grup ludzi - należy jednak pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie sprawić nikomu przykrości naszymi dowcipami.

Żarty o blondynkach mogą nie spodobać się niektórym kobietom, a nawet sprawić im przykrość - to PRAWDA
Niestety, to prawda: poprzez nierozsądne żartowanie z blondynek, które są przeczulone na swoim punkcie, możemy sprawić im ogromną przykrość. Na wszelki wypadek powstrzymajmy się od opowiadania dowcipów na temat jasnowłosych pań, jeśli blondynką jest nasza żona, dziewczyna, matka, babcia, siostra, szefowa czy najlepsza koleżanka. Nie prowokujmy niezręcznych sytuacji i unikajmy sprawienia komuś przykrości. Jeśli już koniecznie chcemy opowiedzieć zabawny dowcip do blondynach, a kobieta w towarzystwie ma jasne włosy i obawiamy się, że ją urazimy, zgeneralizujmy i blondynkę zamieńmy na kobietę: po opowiedzeniu kawału oczywiście zapytajmy, czy dana osoba nie poczuła się urażona, możemy dodać miły komplement.

Drogie Blondynki - pamiętajcie, że dowcipy są tylko żartami, a każda z Was jest wartościową, wspaniałą kobietą, która zasługuje na to, co najlepsze. Jak powiedziała jedna ze słynnych blondynek, wspomniana już wcześniej, Marylin Monroe: "Ostatecznie jestem kobietą… i bardzo mnie to cieszy!".