Płodność kobiet - dni płodne

Dni płodne i niepłodne, owulacjaPłodność kobiet - owulacja, dni płodne, dni niepłodne

Dni płodne to tyko 4% średniej długości życia kobiety, a mimo to określenie ich bywa kłopotliwe. Istnieje wiele naturalnych metod określenia owulacji, gdyż długość i regularność cyklu miesiączkowego jest różna u każdej kobiety i może ulec zmianie na skutek wielu czynników takich jak stres, choroba, zmiana klimatu, trybu życia, a nawet przyjmowanie niektórych leków.


Pierwsze w życiu dni płodne pojawiają się wraz z pierwszą miesiączką, czyli pomiędzy 13 a 15 rokiem życia, u niektórych kobiet proces ten następuje wcześniej lub później i ustaje wraz z nadejściem menopauzy, która ma miejsce około 50 roku życia.

Określenie dni płodnych jest bardzo ważne zarówno dla kobiet starających się o dziecko, jak i tych które chcą uniknąć ciąży. Dni płodne jest to czas kiedy komórka jajowa wytworzona przez pęcherzyk graffa "czeka" na powierzchni jajnika na zapłodnienie przez okres 10 - 24 godzin po zakończeniu owulacji czyli procesu jej powstawania, nie oznacza to jednak, że tylko w tym czasie może dojść do zapłodnienia, ponieważ plemniki mogą przetrwać od 2 do nawet 5 dni, zatem przyjmuje się z pewnym zapasem, iż dni płodne trwają około 9 dni.

Aby skutecznie rozpoznać kiedy następuje owulacja należy bacznie obserwować i zapisywać cykl menstruacyjny, który u każdej kobiety jest inny. Najczęściej trwa on 28 dni, jednak jego statystyczna długość waha się od 21 do 35 dni, dlatego zawsze należy ustalić indywidualny cykl owulacyjny.

Domowe metody obliczenia dni płodnych

  • kalendarz dni płodnych, jest to jedna z najstarszych i najczęściej stosowanych metod, choć nie należy do niezawodnych, gdyż zmienne czynniki zewnętrzne i stan zdrowia kobiety mogą mieć wpływać na zmianę długości cyklu. Prowadzenie kalendarzyka polega na zapisywaniu pierwszego i ostatniego dnia miesiączki. Dni płodne następują najczęściej pomiędzy 13-15 dniem od początku cyklu;
  • pomiar temperatury, gdyż w okresie owulacji następuje jej wzrost o 0,2 °C, natomiast najbardziej płodny czas przypada na dwa do trzech dni przed tym skokiem. Temperaturę należy mierzyć rano po przebudzeniu i przed wstaniem z łóżka, najlepiej zawsze o tej samej porze, a następnie wyniki oznaczać na specjalnym wykresie. Dla wielu kobiet problem stanowi analiza wyników wykresu, można również skorzystać z interaktywnych wykresów dostępnych w sieci, lub z porady lekarza ginekologa, który wyjaśni jak prawidłowo korzystać z wykresu;
  • obserwacja śluzu, który w różnych fazach cyklu miesięcznego wygląda inaczej. W czasie kiedy kobieta ma dni płodne jest przezroczysty i śliski, można również zaobserwować większą jego ilość, natomiast po owulacji staje się gęsty, lepki, mętny prawie niezauważalny, gdyż jego ilość wraz z końcem owulacji jest znacznie mniejsza;
  • testy owulacyjne dostępne w aptekach są jedną ze skuteczniejszych metod określania dni płodnych, gdyż metoda ta polega na wykrywaniu w moczu stężenia hormonu luteinizującego LH, którego zawartość w moczu jest najwyższa podczas owulacji.

Marlena Mokras
Kobieta, mama, żona, psycholog, pedagog, nauczyciel - kolejność nieprzypadkowa. Pasjonatka zdrowego stylu życia, lubiąca (chyba jak każda kobieta) śledzić trendy modowe i urodowe.

Komentarze